Ostatnio w projekcie, w którym pracowałem jako Scrum Master pojawiła się konieczność połączenia zespołów polskiego i serbskiego. Zespoły miały wcześniej ograniczony kontakt ze sobą. Doszło również do kilku drobnych spięć. Zarówno ja jak i Product Owner z zespołem polskim znaliśmy się bardzo krótko. Z serbskim prawie wcale. Można więc było wyczuć, że wiele osób czuło się lekko niezręcznie z powodu nieśmiałości.

Podczas spotkania rozpoczynającego współpracę, pomiędzy przedstawieniem wizji produktu a ustalaniem wspólnego Definition of Done, zaproponowałem pewną zabawę. Aktywność, która pomogła stworzyć wesołą atmosferę oraz podnieść energię w czasie spotkania. Tego typu zabawy szkoleniowcy nazywają często lodołamaczami albo energetyzerami. Bardzo przyspieszyło to integrację grupy.

Zasady

Zasady lodołamacza, który zastosowałem są bardzo proste:

 • Każdy uczestnik dostaje 3 karteczki samoprzylepne i coś do pisania.
 • Na dwóch karteczkach należy napisać prawdziwe informacje o sobie, a na jednej kłamstwo.
 • Każdy swoje karteczki przykleja na torsie albo ramieniu.
 • Następnie uczestnik prosi pozostałych o postawienie kropki (długopisem albo pisakiem) na kartce z fałszywą informacją.

Zawsze zachęcam grupę, aby wymyślała jak najbardziej “odjechane” pomysły i przypominam o celu – czyli wprowadzeniu wszystkich w błąd.

Wymusza to oczywiście wstanie z krzeseł i przejście się po sali, a także rozmowę. Każdy musi na chwilę skupić się na drugiej osobie i przeanalizować, który fakt z jej życia jest prawdziwy. Nie muszę chyba mówić, że wyzwala to bardzo dużo śmiechu 🙂

Na sam koniec proszę wszystkich, aby po kolei odczytali swoje karteczki i powiedzieli, co było prawdą a co fałszem. W tym momencie każdy jest poddany maksymalnej ekspozycji, ale już nie czuje z tego powodu stresu, jest z nią oswojony. Dzięki temu w następnych aktywnościach (np. retro) jest o wiele większa szansa, że nawet nieśmiała osoba swobodnie będzie zabierała głos i przekazywał cenne uwagi.

Nawet kilka dni po tym spotkaniu członkowie zespołu w żartach wracali do niektórych poznanych faktów, np. tego, że lider serbskiego zespołu lubi niemiecką kiełbasę. Bardzo pozytywnie wpływa to na atmosferę w zespole i przyspiesza budowanie więzi.

***

Wspomniany lodołamacz dostarcza również wartość zespołom, których członkowie znają się od wielu lat. Często jest to okazja, aby skupić się na obszarach niezwiązanych z projektem i przenieś relacje na bardziej nieformalny poziom. Spotykam się czasami z sytuacją, że dopiero podczas tego ćwiczenia niektórzy dowiadują się o wspólnych zainteresowaniach, np. wspinaczce. Lodołamaczy i energetyzerów jest naprawdę dużo – ja najczęściej używam opisanego w tym poście.

One thought on “Lodołamacz – skuteczne narzędzie Scrum Mastera

 1. полезные ресурсы says:

  This means that you can be infected through genital penetration aas well as oral sex.

  After consuming this drug, it starts its execution within 15-20 minutes and its particular effects stays in your body for 3 to 5 hours.
  The commonly experienced symptoms of gonorrhoea include itching, rashes,bleeding, discharge
  and painful bowel movements.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.